Skip to content

22 Hunterdon RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 11, 2002

Property Information

Block173.04
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,808
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,100
52%
Improvement Value:$241,300
48%
Total Assessment$504,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,893+1.9%
2024$11,674+5.6%
2023$11,055+1.6%
2022$10,877+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 5891, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1950