Skip to content

26 Hunterdon RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block173.04
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,728
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,100
51%
Improvement Value:$253,100
49%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,801+1.9%
2024$12,566+5.6%
2023$11,899+1.6%
2022$11,708+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20250, Page 42708

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6383, Page 314

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5451, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1950