Skip to content

32 Hunterdon RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block173.04
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,335
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,100
57%
Improvement Value:$195,600
43%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,773+1.9%
2024$10,575+5.6%
2023$10,014+1.6%
2022$9,853+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$457,500
Sq Ft1,024DeedBook 20230, Page 60242Recorded10/6/2023

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 20170, Page 8807Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6389, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1950