Skip to content

56 Hunterdon RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2003

Property Information

Block173.04
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,500
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,000
54%
Improvement Value:$245,700
46%
Total Assessment$530,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+1.9%
2024$12,065+5.6%
2023$11,425+1.6%
2022$11,241+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5431, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1958