Skip to content

43 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Mar 21, 1997

Property Information

Block173.04
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,040
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,700
40%
Improvement Value:$405,500
60%
Total Assessment$678,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,520+1.9%
2024$14,254+5.6%
2023$13,497+1.6%
2022$13,280+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 5466, Page 384

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4816, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1958