Skip to content

55 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 17, 2005

Property Information

Block173.04
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,760
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,300
45%
Improvement Value:$342,300
55%
Total Assessment$627,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,394+1.9%
2024$14,130+5.6%
2023$13,380+1.6%
2022$13,165+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 6162, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1958