Skip to content

65 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block173.04
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,772
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,300
47%
Improvement Value:$327,900
53%
Total Assessment$613,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,919+1.9%
2024$14,645+5.6%
2023$13,867+1.6%
2022$13,645+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,772DeedBook 20170, Page 66868

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 12562, Page 2485Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12258, Page 917

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5705, Page 485

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5112, Page 610

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4879, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1960