Skip to content

8 Colonial Woods DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 24, 2005

Property Information

Block173.06
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,860
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,800
43%
Improvement Value:$384,700
57%
Total Assessment$674,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,176+1.9%
2024$16,861+5.6%
2023$15,966+1.6%
2022$15,709+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 6274, Page 575

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5852, Page 709

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4989, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1960