Skip to content

14 Colonial Woods DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block173.06
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,444
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
41%
Improvement Value:$414,800
59%
Total Assessment$704,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,099+1.9%
2024$15,803+5.6%
2023$14,965+1.6%
2022$14,724+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,444DeedBook 20211, Page 2625

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 6203, Page 529

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5558, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1960