Skip to content

28 Colonial Woods DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block173.06
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,176
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,900
42%
Improvement Value:$400,400
58%
Total Assessment$688,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,113+1.9%
2024$15,817+5.6%
2023$14,978+1.6%
2022$14,737+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 20240, Page 49181

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5476, Page 593

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5406, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1961