Skip to content

23 Morris RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 13, 2007

Property Information

Block173.06
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,272
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,100
57%
Improvement Value:$206,700
43%
Total Assessment$480,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223+1.9%
2024$11,017+5.6%
2023$10,432+1.6%
2022$10,264+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 12089, Page 1808

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6201, Page 626

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5919, Page 743

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5103, Page 184

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4985, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1954