Skip to content

53 Colonial Woods DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block173.08
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0114

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,176
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
41%
Improvement Value:$410,100
59%
Total Assessment$695,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,937+1.9%
2024$14,663+5.6%
2023$13,885+1.6%
2022$13,662+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962