Skip to content

90 Warren RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block173.10
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0114

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,936
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,900
44%
Improvement Value:$379,600
56%
Total Assessment$681,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,434+1.9%
2024$15,150+5.6%
2023$14,346+1.6%
2022$14,116+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961