Skip to content

68 Warren RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block173.12
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0114

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,876
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,200
42%
Improvement Value:$400,300
58%
Total Assessment$690,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,794+1.9%
2024$15,504+5.6%
2023$14,682+1.6%
2022$14,446+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 12099, Page 7981

Property Built

Built

Year Built: 1970