Skip to content

38 Nance RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 26, 1991

Property Information

Block173.13
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,036
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,700
43%
Improvement Value:$376,400
57%
Total Assessment$657,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,602+1.9%
2024$15,316+5.6%
2023$14,503+1.6%
2022$14,270+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,036DeedBook 5176, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1963