Skip to content

67 Warren RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block173.13
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,604
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,100
33%
Improvement Value:$570,700
67%
Total Assessment$857,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,448+1.9%
2024$24,981+5.6%
2023$23,655+18.9%
2022$19,891+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft3,604DeedBook 20210, Page 46432

Property Sale

Sale
$608,750
DeedBook 6369, Page 947

Property Sale

Sale
$501,000
DeedBook 6084, Page 422

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5643, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1970