Skip to content

61 Warren RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block173.13
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1S2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,416
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,600
39%
Improvement Value:$445,100
61%
Total Assessment$731,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,902+1.9%
2024$17,574+5.6%
2023$16,641+1.6%
2022$16,373+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000

To:

Sq Ft2,416DeedBook 20160, Page 78658

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 5563, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1970