Skip to content

59 Warren RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 14, 2002

Property Information

Block173.13
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,760
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,700
31%
Improvement Value:$638,700
69%
Total Assessment$925,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,174+1.9%
2024$25,694+5.6%
2023$24,330+1.6%
2022$23,939+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft3,760DeedBook 5914, Page 373

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5419, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1973