Skip to content

51 Warren RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block173.13
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,514
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
39%
Improvement Value:$449,000
61%
Total Assessment$736,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,033+1.9%
2024$17,702+5.6%
2023$16,763+1.6%
2022$16,493+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973