Skip to content

70 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Date
Oct 3, 2021

Property Information

Block173.14
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,784
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,500
45%
Improvement Value:$353,700
55%
Total Assessment$639,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,957+1.9%
2024$15,659+5.7%
2023$14,815+5.7%
2022$14,016+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959