Skip to content

61 Nance RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 22, 2014

Property Information

Block173.14
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,002
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,300
42%
Improvement Value:$394,100
58%
Total Assessment$679,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633+5.6%
2023$14,804+1.6%
2022$14,566+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,002DeedBook 12503, Page 2083

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 5179, Page 932

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 4902, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1961