Skip to content

59 Nance RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1962
Other Exempt

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block173.14
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,336
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,300
40%
Improvement Value:$425,700
60%
Total Assessment$711,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,061+5.6%
2023$15,209+1.6%
2022$14,964+3.0%
2021$14,534+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,336DeedBook 20221, Page 5455

Property Sale

Sale
$444,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 20170, Page 97016Recorded11/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962