Skip to content

55 Nance RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block173.14
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,300
42%
Improvement Value:$393,200
58%
Total Assessment$678,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,989-33.6%
2024$25,574+64.5%
2023$15,542+1.7%
2022$15,288+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 20230, Page 20599

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,056DeedBook 20220, Page 12227Recorded2/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1961