Skip to content

39 Nance RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Apr 1, 2020

Property Information

Block173.14
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,889
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,700
38%
Improvement Value:$453,800
62%
Total Assessment$736,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,368+1.9%
2024$17,049+5.6%
2023$16,145+1.6%
2022$15,885+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,889DeedBook 20211, Page 42017

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5035, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1960