Skip to content

58 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block173.14
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,442
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,300
40%
Improvement Value:$432,900
60%
Total Assessment$718,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,349+1.9%
2024$13,104+5.6%
2023$12,409+1.6%
2022$12,209+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 20170, Page 99625Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 12425, Page 7481

Property Built

Built

Year Built: 1959