Skip to content

64 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block173.14
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,300
46%
Improvement Value:$329,500
54%
Total Assessment$614,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,239+1.9%
2024$13,978+5.6%
2023$13,236+1.6%
2022$13,023+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963