Skip to content

16 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1933

Last Sale Date
May 10, 1996

Property Information

Block173.20
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,758
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,100
42%
Improvement Value:$321,800
58%
Total Assessment$554,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,115+1.9%
2024$12,874+5.6%
2023$12,191+1.6%
2022$11,995+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5417, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1933