Skip to content

26 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1939

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block173.20
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,951
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,700
45%
Improvement Value:$313,500
55%
Total Assessment$571,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,129+1.9%
2024$14,852+5.6%
2023$14,063+1.6%
2022$13,837+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$537,000

To:

Sq Ft1,951DeedBook 20250, Page 29694

Property Built

Built

Year Built: 1939