Skip to content

32 Crestmont RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 6, 2016

Property Information

Block173.20
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,736
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,500
43%
Improvement Value:$348,200
57%
Total Assessment$615,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,815+1.9%
2024$14,543+5.6%
2023$13,772+1.6%
2022$13,550+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 20160, Page 78891

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4857, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1956