Skip to content

1-3 Nance RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Sep 3, 1997

Property Information

Block173.20
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,248
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,600
47%
Improvement Value:$327,800
53%
Total Assessment$617,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,310+1.9%
2024$14,047+5.6%
2023$13,301+1.6%
2022$13,088+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft2,248DeedBook 5500, Page 44

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5129, Page 135

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 4888, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1958