Skip to content

35 Nance RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 19, 2012

Property Information

Block173.20
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,156
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,600
43%
Improvement Value:$385,300
57%
Total Assessment$674,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,237+1.9%
2024$14,957+5.6%
2023$14,164+1.6%
2022$13,936+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 12383, Page 1105

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5887, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1962