Skip to content

37 Lakeview DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 12, 1999

Property Information

Block174
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,212
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$421,300
37%
Improvement Value:$718,300
63%
Total Assessment$1,139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,085+1.9%
2024$31,496+5.6%
2023$29,825+1.6%
2022$29,345+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft4,212DeedBook 5651, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1958