Skip to content

20 Belle Terre RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$344,900
Last Sale Date
Dec 7, 2004

Property Information

Block175.01
Lot179
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,900
50%
Improvement Value:$300,100
50%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,017+1.9%
2024$14,741+5.6%
2023$13,959+1.6%
2022$13,735+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$344,900

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6139, Page 756

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5923, Page 751

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 4864, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1948