Skip to content

16 Belle Terre RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Dec 20, 1999

Property Information

Block175.01
Lot181
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,349
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
55%
Improvement Value:$245,000
45%
Total Assessment$545,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,670+1.9%
2024$12,438+5.6%
2023$11,778+1.6%
2022$11,588+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,900

To:

Sq Ft1,349DeedBook 5664, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1945