Skip to content

807 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 2, 1985

Property Information

Block175.01
Lot189
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,310
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,600
55%
Improvement Value:$242,200
45%
Total Assessment$534,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,359+1.9%
2024$11,150+5.6%
2023$10,558+1.6%
2022$10,389+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,310DeedBook 4892, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1952