Skip to content

813 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$121,900
Last Sale Date
Mar 8, 2001

Property Information

Block175.01
Lot192
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,020
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,000
56%
Improvement Value:$206,600
44%
Total Assessment$468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,293+1.9%
2024$9,122+5.6%
2023$8,638+1.6%
2022$8,499+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$121,900

To:

Sq Ft1,020DeedBook 5763, Page 389

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4971, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1957