Skip to content

16 Dawes AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block175.01
Lot204
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,875
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,500
43%
Improvement Value:$404,800
57%
Total Assessment$714,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,342+1.9%
2024$16,042+5.6%
2023$15,191+1.6%
2022$14,947+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956