Skip to content

10 Dawes AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block175.01
Lot209
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,508
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,700
53%
Improvement Value:$274,000
47%
Total Assessment$577,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,139+1.9%
2024$12,897+5.6%
2023$12,213+1.6%
2022$12,017+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6944, Page 347

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5021, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1952