Skip to content

8 Dawes AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Dec 8, 2011

Property Information

Block175.01
Lot212
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,726
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,700
48%
Improvement Value:$310,200
52%
Total Assessment$594,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

To:

Sq Ft1,726DeedBook 12341, Page 9607

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4819, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1954