Skip to content

6 Dawes AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block175.01
Lot214
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,700
50%
Improvement Value:$285,400
50%
Total Assessment$570,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,331+1.9%
2024$13,086+5.6%
2023$12,391+1.6%
2022$12,192+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 20250, Page 63609

Property Built

Built

Year Built: 1926