Skip to content

62-64 Roosevelt AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 9, 2000

Property Information

Block175.01
Lot240
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,764
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,000
51%
Improvement Value:$297,900
49%
Total Assessment$607,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,148+1.9%
2024$14,870+5.6%
2023$14,081+1.6%
2022$13,854+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 5712, Page 473

Property Sale

SaleMulti
$191,000
DeedBook 5338, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1952