Skip to content

52 Roosevelt AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 18, 1989

Property Information

Block175.01
Lot252
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,024
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,800
59%
Improvement Value:$190,300
41%
Total Assessment$464,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,818+1.9%
2024$10,615+5.7%
2023$10,039+1.7%
2022$9,873+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5102, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1945