Skip to content

20 Lincoln AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block175.02
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
46%
Improvement Value:$311,200
54%
Total Assessment$576,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,919+1.9%
2024$16,608+5.6%
2023$15,727+1.6%
2022$15,474+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$467,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20200, Page 98089

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20180, Page 33727Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20170, Page 50050Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20170, Page 39198Recorded5/4/2017

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5210, Page 893

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4852, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1928