Skip to content

785 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block175.02
Lot176.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,862
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,500
48%
Improvement Value:$308,400
52%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,764+1.9%
2024$10,566+5.6%
2023$10,005+1.6%
2022$9,845+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft1,862DeedBook 20221, Page 6146

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12349, Page 2847

Property Built

Built

Year Built: 1955