Skip to content

6 Lincoln AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1981

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block175.02
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,968
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
44%
Improvement Value:$331,600
56%
Total Assessment$596,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,326+1.9%
2024$15,045+5.6%
2023$14,246+1.6%
2022$14,017+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$334,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 5953, Page 567

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5755, Page 123

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5567, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1981