Skip to content

38 Lincoln AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Aug 6, 1999

Property Information

Block175.04
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0119

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage936
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,200
59%
Improvement Value:$188,400
41%
Total Assessment$456,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+1.9%
2024$9,720+5.6%
2023$9,204+1.6%
2022$9,056+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft936DeedBook 5632, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1948