Skip to content

1 Lincoln AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block175.10
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,176
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,900
44%
Improvement Value:$340,200
56%
Total Assessment$609,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,752+1.9%
2024$15,463+5.6%
2023$14,643+1.6%
2022$14,407+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 20240, Page 44981

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook 4946, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1980