Skip to content

8 Mellon AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block175.10
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,808
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,300
48%
Improvement Value:$314,000
52%
Total Assessment$602,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,389+1.9%
2024$14,125+5.6%
2023$13,375+1.6%
2022$13,160+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 20190, Page 66050

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 12546, Page 1616Recorded3/31/2015

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 12317, Page 2309

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6048, Page 442

Property Sale

Sale
$96,250
DeedBook 5409, Page 436

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5218, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1960