Skip to content

753 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1988

Last Sale Price
$650,450
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block175.10
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0118

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,257
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,100
44%
Improvement Value:$343,900
56%
Total Assessment$614,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,614+1.9%
2024$14,346+5.6%
2023$13,584+1.6%
2022$13,366+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,450

To:

Sq Ft2,257DeedBook 20240, Page 64902

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12078, Page 9734

Property Built

Built

Year Built: 1988