Skip to content

2 Hoover AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block175.11
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,595
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,100
43%
Improvement Value:$336,900
57%
Total Assessment$591,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,872+1.9%
2024$16,562+5.6%
2023$15,683+1.6%
2022$15,431+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,595DeedBook 20190, Page 78149

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,595DeedBook 20150, Page 91811Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12230, Page 4470

Property Built

Built

Year Built: 1956